İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. VİKİNGLERİN EŞSİZ DİYARI:DANİMARKA

VİKİNGLERİN EŞSİZ DİYARI:DANİMARKA

Kopenhag

VİKİNGLERİN EŞSİZ DİYARI: DANİMARKA

Danimarka; resmi adıyla Danimarka Krallığı… Savaşçı ruhlu Vikinglerin diyarı…

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer alan Danimarka’da mutsuz olmak gerçekten de imkansız. İşsizliğin yok denecek kadar az olduğu, çalışma saatlerinin kısalığı ve insanlara olan saygıları, aynı zamanda eşitliğe olan düşkünlükleriyle Danimarka tam anlamıyla bir cennet. Hadi gelin bu eşsiz kombinasyonu olan ülkeye biraz yakından bakalım.

Tarihçesi

İnsanlığın Danimarka topraklarında binlerce yılın aşan bir geçmişleri vardır. Ancak Orta Çağ’a gelene kadar ülkenin kuzeyde yer alması nedeniyle tam olarak yerleşim birimleri oluşmamıştır. 8. ve 11. yüzyıllar arasında ülkede savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikingler hüküm sürmüştür. Vikingler; Büyük Britanya, Grönland, Kuzey Amerika ve Hazar Denizi kıyılarına kadar uzanan sömürgeler kurmuşlardır. İngiltere’nin büyük bir bölümü de bu dönemde Viking’lerin elinde kalmıştır.

980 yılında Danimarka Kralı Mavi Diş Harald ilk defa Danimarka ve Norveç’i birleştirerek büyük bir krallık kurmayı başarmıştır. 1350 yılında İngiltere, Danimarka egemenliğinden çıkmıştır. Hemen ardından gelen iç karışıklıklar nedeniyle sarsılan Danimarka, Kral I. Valdemar sayesinde  kısa sürede toparlanmıştır. Kral I. Valdemar Danimarka’yı tekrar birleştirmeyi başarmış ve bugün başkent olan Kopenhag’ın temellerini atmıştır.

1363 yılında Danimarka Kralı IV. Valdemar’ın kızı olan Margrete, Norveç kralı IV. Hakon’la evlenerek iki ülkeyi tek bir bayrak altında birleştirmiştir. Çiftin evliliğinden dünyaya gelen II. Olaf’ın erken yaşta ölmesi üzerine tahta I. Margrete çıkmıştır. Tahtın yönetimi I. Maegrete’de iken 1397 yılında İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya) birleşerek Kalmar Birliği adını alan büyük bir İskandinav İmparatorluğu kurmuşlardır.

Kalmar Birliği Toprakları
Kalmar Birliği Toprakları

İç Siyaset

Kalmar Birliği kuruluşundan yıkılışına kadar her zaman kendi arasında sorunları olan bir birlik olmuştur. İsveçliler Danimarkalılar tarafından yönetilmekten rahatsız olduklarını her fırsatta dile getirmekten çekinmezken birlikten ayrılmanın yollarını aramışlardır. Nihayet 1521 yılında İsveç birlikten ayrılmayı başarmıştır. Bu sırada Martin Luther tarafından Almanya’da başlatılan Protestan Reformu da birliğe oldukça zarar vermiştir. Danimarka ve Norveç 1821 yılına kadar tek bir krallık altında birlikte hareket etmişlerdir.

Danimarka 17. Yüzyılın başından itibaren başta Hindistan olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde ticari ve askeri koloniler kurmaya başlamıştır. Koloniler sayesinde ekonomik açıdan hızla gelişmeye başlayan Danimarka 19. Yüzyılın başlarına kadar refah bir yaşam sürmüştür. 19. Yüzyıla gelindiğinde Danimarka Napolyon Savaşları’yla adeta temelinden sarsılırken Birleşik Krallık filosu 1801 yılında Kopenhag’a saldırmıştır. Danimarka kendini Birleşik Krallıktan korumak amacıyla Fransa’yla anlaşmıştır. Ancak Fransa’da savaşı kaybedince Danimarka 1814 yılında savaşın kazanan üyelerinden olan İsveç’e Norveç’i bırakmak zorunda kalmış ve iflasın eşiğine gelmiştir.

20. Yüzyılın ilk başlarında Danimarka’nın Karayipler’deki sömürgeleri ABD’ye satıldı. Danimarka  I.  ve II. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmayı tercih etmesi ve Nazi Almanya’sıyla dostluk anlaşması imzalamasına rağmen 9 Nisan 1940 tarihinde Almanya tarafından işgal edilmiştir. Bunun üzerine Birleşik Krallık Faroe Adaları ve İzlanda’yı işgal etti. İzlanda 1944 yılında bağımsızlığını ilan ederken Faroe Adaları ise 1948 yılında Danimarka’ya iade edilmiştir. Dünya Savaşları’ndan sonra Danimarka tarafsızlık siyasetine son verdi. 1945 yılında birleşmiş Milletlere üye oldu ve ardından 1949 yılında NATO’nun kurucu üyelerinden oldu. 1 Ocak 1973 yılında da Avrupa Birliğine üye olmuştur. Ülkenin bugün ki yönetim şekli anayasal monarşidir. 1972 yılından bu yana devletin bir numaralı yöneticisi kraliçe II. Margrethe’dir.

Cografya ve Nüfus

Danimarka, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi ile Kuzey Denizi arasında Jutland Yarımadası ve 483 ada üzerinde kurulmuş olan bir İskandinav ülkesidir. Yüzü ölçümü küçük olan Danimarka’nın yüksekliği fazla olmadığı için akarsuları da oldukça küçüktür. En uzun akarsuyu 160 km ile Jutland’daki Guden Irmağıdır. Güneyinde Batı Almanya, doğusunda Baltık Denizi, batısında Kuzey Denizi ile çevrili olan Danimarka’nın yüz ölçümü yaklaşık 42.000 km karedir. Dünyanın en büyük adası olan Grönland da en küçük İskandinav ülkesi olan Danimarka’ya bağlıdır.

Başkent Kopenhag Danimarka adalarının en büyüğü olan Zealand’ın üzerinde kurulmuştur. Sadece Almanya’yla kara sınırı olan ülkenin ayrıca komşu ülkesi olan İsveç’le de ülkeler arası geçişi kolaylaştırmak amacıyla yapılan Öresund Köprüsü vardır. Danimarka yağışlı iklimine rağmen yeşil alan konusunda oldukça fakir bir durumdadır. Yüzölçümümün %10’unu kaplayan ormanların hatırı sayılır bir kısmı halkın yaptığı ağaçlandırma çalışmaları ile meydana gelmiştir.

Oresund Köprüsü
Öresund Köprüsü

Ayrıca bir liman ülkesi Danimarka, kıyıları balık bakımından oldukça zengindir. Baltık denizi ve Kuzey denizi balıkçıların vazgeçilmez avlanma noktalarındandır. Nüfus açısından bakıldığında Danimarka hemen hemen hepsi yerlilerden olan Dan’lardan meydana gelir. Danimarka nüfusu yaklaşık 6 milyondan oluşurken bunun 5 milyonunu Dan’lar kalan kısmını ise büyük çoğunluğu Boşnak olan göçmenler oluşturur. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu Büyük Kemer olarak adlandırılan başkent Kopenhag’ı da bünyesinde bulunduran Zealand adasında yer alır. Nüfus artışının yok denecek kadar az oluğu ülkede yabancılara tanınan sığınma halkı ile çok sayıda ilticacı kabul edilmektedir.

 Dil ve Din

Ülkenin resmî dili İsveççe ve Norveççeye çok benzeyen Danca’dır. Bunun yanında Almanca ve İngilizce de  halk arasında yaygın şekilde konuşulan dillerdendir. Danimarka Anayasası’nda devletin dini belirtilirken ülke nüfusunun %79’u Danimarka Ulusal Kilisesi’nin üyesidir. Kilise Danimarka Anayasası tarafından belirlenmiş olan Hristiyanlığın Lutheryan mezhebine bağlıdır. Danimarka’nın ikinci büyük dini topluluğunu nüfusun %4’ünü oluşturan Müslümanlardır. Diğer dini gruplarda nüfusun yaklaşık %1’ini oluşturmaktadır. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka dünyanın en büyük dördüncü ateist veya agnostik topluluğuna sahiptir. Araştırmaya göre ülkedeki ateist veya agnostik grubun oranı %43 ile %80 arasındadır.

Toplum ve Kültür

Genelde kibar ve saygılı insanlar olan Danimarkalılar yılışık insanlardan pek hoşlanmazlar. Dürüst ve ne düşündüğü direkt olarak söylemekten vazgeçmeyen Danimarkalılar dakiklik konusunda nam salmış olan Almanlara rakip olacak bir ülkedir. Eğlenmeye ve gezmeye fazlasıyla düşkün olan Danimarkalılar aynı zamanda çok meraklı insanlardır. İyi giyinmeye oldukça önem veren ülke sakinleri iyi giyimli insanlara saygı ve hayranlık duyarlar.

Şiddete tamamen karşı olan Danimarkalılar Birleşmiş Milletlerdeki askerleri dışında asla bir savaşa dahil olmamışlardır. Savaşın çözüm değil zarar ve problem getireceğinin farkında olan Danimarkalılar ülkelerinde silah bulundurmayı yasaklamışlardır. Bunu yanında nüfusa oranla dünyanın en çok Nobel ödülü kazanan ülkesi Danimarka’dır.

 Yemek

Danimarka genel anlamda dünya mutfağını en iyi şekilde sunan restoranlarıyla ünlüdür. Dışarda yemek yemenin oldukça pahalı olduğu ülkede yemek deyince akla ilk kahvaltı gelir. Bir fincan kahve ve Danimarka’da Viyana ruloları adı verilen kahveli rulolar kahvaltıda en sık tüketilen ürünlerdir. Danimarka mutfağını oluşturan temel besinler tıpkı İskandinav mutfağında olduğu gibi et, balık ve patatestir. Deniz kıyısı ülkelerinden olan Danimarka balık tüketiminde dünyada en üst sıralarda yer alır. Ayrıca yemeklerde genellikle bira içmeyi tercih ederler, ülkede var olan bir inanışa göre yemek sırasında içilen içkilerin yemeklerin tadını güzelleştirdiğine inanırlar.

Turizm

Danimarka için büyük bir ekonomik katkı olan turizm aynı zamanda bir büyüme endüstrisidir. Ülkeye gelen turistler başta Almanya olmak üzere çoğunlukla İsveç, Norveç ve Hollanda’dan gelen turistlerden oluşmaktadır. Avrupa’nın en eski krallığının burada bulunmasından dolayı Danimarka genellikle masal ülkesi olarak adlandırılmaktadır. Her yıl Temmuz ayında Kopenhag’da bulunan en eski eğlence parkı Bakken’da dünyanın en büyük Noel Baba toplantıları gerçekleşir. Ayrıca Danimarka’ya gittiğinizde Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na kadar kayak yapabilir Danimarka’nın köpekbalığı merkezinde tropikal köpekbalıkları ile dalış yapabilirsiniz.

Rosenbor
Rosenborg Kalesi

Ek Olarak

Adını sık sık en mutlu ülke olarak duyduğumuz Danimarka…

Şüphesiz bu mutluluğunu ülkede ifade özgürlüğünün tamamen sağlanmasına borçludur. İnsanlar yasaları ihmal etmediği sürece her türlü düşüncesini dile getirebilir, isteklerini ve dileklerini rahatlıkla ifade edebilirler. İnsanların haklarına oldukça saygılı olan Danimarka Avrupa’da köleliği kaldıran ilk ülkedir. 1792 yılında ülke çapında kölelik tamamen yasaklanmıştır. Sadece eşcinselleri kabul eden tek huzurevi de Danimarka’da bulunmaktadır.

Dünyanın en yüksek kanser oranına sahip olan ülke tahminimizce bunu tükettiği yüksek şeker oranına borçludur. Yılda kişi başına 8.2 kg olmak üzere dünyanın en çok şeker tüketen ülkesidir. Bunun yanında Danimarka 2003 yılında trans yağları kısıtlayan ilk ülke olmuştur. 1996 yılında dünya genelinde bir sosyal deney yapıldı ülkelerin çeşitli yerlerinde 40 noktaya içi para dolu cüzdan bırakıldı ve sadece Danimarka ve Norveç’te 40 cüzdanın tamamı da yetkililere iade edildi.

Ek Bilgi

Dünyada otomobiller başta olmak üzere en çok vergi alan ülke Danimarka’dır. Ancak genellikle Danimarkalılar bundan şikayet etmezler vergilerin işçi sınıfı için harcandığını düşünüp gelir eşitliği olması gerektiğini savunurlar. Bugün teknolojik hayatımızda sıklıkla kullandığımız Skype ve Bluetooth da Danimarka’da ortaya çıkmıştır. Bluetooth ismini Danimarka kralı olan Harald Bluetooth’dan almıştır. İsminin karşılığı ülke dilinde “iyi oyna” demek olan dünyaca ünlü Lego oyuncağı  da yine Danimarka’da icat edilmiştir.

Tıpkı Hollanda’da oluğunu gibi Danimarka’da da insan nüfusundan fazla bisiklet bulunmaktadır. Ayrıca yüzme okullarda zorunlu bir ders olduğu için tüm Danimarkalılar yüzme bilmektedir. 1219 yılından bu yana değişmeyen dünyanın  en eski bayrağı Danimarka bayrağıdır. Efsaneye göre Danimarka kralı savaşta mağlup olunca gökyüzünün rengi kırmızıya dönüşür ve ortasında bir haç belirir işte bu efsane Danimarka bayrağının şekillenmesine bir ilham kaynağı olur ve günümüze dek değişmeden gelmesini sağlamıştır.

100’ü aşkın adaları, renkli evleri , refah ve adaletli yaşamıyla Danimarka hepimizin yaşamak istediği hayalini kurduğu soğuk bir cennet adeta. Eğlencenin doruklarına ulaşabileceğiniz bu ülkeye yolunuzun düşmesi dileğiyle 😊

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir