İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Vatikan Hakkında 15 İlginç Bilgi

Vatikan Hakkında 15 İlginç Bilgi

featured

Vatikan Hakkında 15 İlginç Bilgi

Giriş

Vatikan, gerçek ismiyle Vatikan Şehir Devleti; Güney Avrupa ülkesi İtalya’nın başkenti Roma şehrinde bulunan bir mikro devlet. Hristiyan dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak da kabul görülür. Bu yazıda Vatikan ile ilgili ilginç 15 bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

İşte Vatikan Hakkında 15 İlginç Bilgi

1) Vatikan’ın ordusu ilginç gelecek ama sadece 100 İsviçre Muhafızından oluşuyor. Bu yüz kişilik mikro ordunun görevi ise Ruhani Lider Papa’yı korumak. Ülkenin ana meydan statüsün de ki Aziz Petrus Meydanı korumasını ise İsviçreli Muhafızlar değil İtalyan polisi yapıyor.

Vatikan da bulunan İsviçre muhafızı
Vatikan da bulunan İsviçre muhafızı

2) Vatikan Dünyada sınırları tamamı UNESCO Dünya Kültürü Mirası listesine dahil edilmiş tek ülke konumunda yer alıyor.

Vatican
Vatican

3) Ve yine Vatikan ait bir ilk; Vatikan, ATM’lerinde Latince dil seçeneğini sunan tek ülkedir.

 

4) Vatikan bir ülke olmasına rağmen dünyada Vatikan doğumlu kimse bulunmamaktadır. Nedeni ise ülke sınırları içerisinde hiç doğum hastanesi bulunmamasıdır.

 

5) Dünyada kişi başına en fazla turist düşen ülkede Vatikan’dır. Burada özellikle müzeleri gezmek için çok sayıda turist geliyor. Buradaki müzelerin günlük ortalama ziyaretçi sayısı 25.000 civarındadır.

Aziz Petrus Bazilikası
Aziz Petrus Bazilikası

6) Dünyanın en büyük kilisesine de ev sahipliği yapıyor: Aziz Peter Bazilikası

7) Vatikan ne kadar küçük olsa da kendi ülkesine ait bir radyo ağı vardır ve bu radyo ağına Radyo Vatikan denilmektedir.

 

8) Dünyada nüfusuna oranla en fazla erkek Vatikan da bulunuyor. Burada erkek nüfusu ülkenin %95’ini oluşturuyor.

 

9) Sistine Şapelinde makam sahibi bile olsanız fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır.

 

10) Vatikan Ruhani Lideri ve Cumhurbaşkanı Papa Paskalyadan önceki cuma günü sunağın önünde uzanır bu da Vatikan ile ilgili ilginç bir diğer bilgi.

Papa Racinger
Papa Racinger

11) Vatikan da sıradan bir kadının yaşaması için muhafızlardan biriyle evlenmesi gerek.

 

12) Vatikan İtalya sınırları içerisinde olmasına rağmen İtalya’da büyükelçiliği bulunuyor.

 

13) Burada giysi kuralları da bulunuyor. Müzelerde, Sistine Şapelinde, bahçelerde ve Aziz Peter kilisesinde kolsuz bluzlar, mini etekler, şort ve şapkalar giymek yasaktır. Omuz ve dizlerin açık kalmaması da gerekiyor fakat bu sadece kızlar için değil erkekler içinde yasaktır.

 

14) Nüfusu 900 ile 1000 arasındadır. Bunların birçoğu başka devletlerden gelen papazlar ve İsviçre Muhafızlardan oluşuyor. Bu sebeple ki dünyanın hem yüz ölçümü hem de nüfus bakımından en küçük ülkesidir.

15) Bu bin kişilik şehirde 49 TV kanalı ve 154 radyo istasyonu bulunuyor.

Son Olarak

Vatikan küçük olmasına rağmen gerçekten çok ilginç şeyleri kendi içerisinde barındırıyor. Bakalım yıllar sonra yeni ilginç şeyleri kendi içerisine katacak mı yoksa bu kültürleri sürdürecek mi ya da bazı kültürlerini kaybedecek mi bunu zamanla göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap