Seyahat etmeye mi karar verdiniz? O halde bu rehberi en ince ayrıntısına kadar inceleyin seyahat öncesi donanımlı bir şekilde seyahatınıza hazırlanın.

Pasaport Nasıl Alınır?

PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

Bordo pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) için gereken belgeler şöyledir:
  • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı yahut geçici kimlik belgesi,
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
  • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır olmamaları durumunda; kısıtlı veya 18 yaşında olmayan kişiler için muvafakatname,
  • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru sırasında ilgili sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
  • Başvuru yapmadan önce pasaport defter ve harç parasının ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
  • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptal edilmemiş olan pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)

Konaklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konaklama Hakkında sizlere tavsiyemiz anlık kararlar alıp fevri hareket etmemenizdir. Zira seyahat öncesi gidilecek bölge araştırılmalı, harita yardımıyla ilgili bölge içerisinde bulunan mekanlar var mı varsa ne gibi çeşitlilikler bize sunuyor bunlar cevaplanmalıdır. Konaklama yapılacak yer hakkında öncesinden google da aratılarak daha önce verilmiş yorumlar değerlendirilmeli, konaklama bedeli tespit edilip önceden rezerve edilmelidir.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize, yabancı bir ülkeye seyahat etmek için resmi makamlardan alınan izindir. Tatil yahut iş amaçlı yurt dışına gitmek için öncelikli olarak vize alınmalıdır. Çoğu ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talebinde bulunduğu için gitmeden önce, seyahat amacına göre vize başvuru evraklarını hazırlamak ve vize başvurusunu en az bir ay öncesinden gerçekleştirmek gerekiyor.

Vize İşlemleri

Vize başvuruları, ikamet yerine en yakın yerden yapılmalıdır. Vize başvuruları, bireysel olarak konsolosluklara yapılabildiği gibi vize danışmalık firmaları tarafından da yapılabilmekte ve tüm vize süreçleri yönetilmesi mümkündür. Vize işlemlerinin teferruatlı ve kalabalık süreçlerine ayıracak vaktiniz bulunmuyorsa, güvenilir ve alanında uzman vize danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

Vize İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusunda bulunmak ve vize almak için öncelikle olarak bazı mühim evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Her vize başvurusunda farklı evraklar talep edilebilmektedir. Gitmek istediğiniz ülkeye ve vizenin türüne göre hazırlamanız gereken vize belgelerinin neler olduğunu öğrenmek için güvendiğiniz bir firmaya yahut ilgili ülkenin büyükelçiliğinden öğrenebilirsiniz. Genel itibariyle gerekli olan vize evraklarını aşağıda sizin için derledik:

1. Pasaport
2. Biometrik fotoğraf
3. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
4. Banka hesap dökümü
5. İkametgah belgesi
6. Mesleki durum belgesi
7. Evli olanlar için evlilik cüzdanı

Avrupa vizesi almak istiyorsanız eğer evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce mutlaka Avrupa vize şartları hakkında bilgi edinmek için alanında oldukça uzman müşteri temsilcilerinin bulunduğu firmalara danışın. Schengen vizesi belgeleri anlaştığınız firma tarafından hazırlandıktan sonra Schengen vize başvurusu yapabilir ve hızlı bir şekilde vizenize erişebilirsiniz.

Yurt dışı seyahatine çıkmadan önce seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonları da gerekmektedir bu hususta lütfen dikkatli olun ve önem gösterin.

Vize Randevusu Alma

Vize işlemleri için gerekli olan vize randevu işlemini büyükelçiliklerin konsolosluklarından alabilirsiniz.

Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Vize alma süresi vize alınacak ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Vizenin amacına ve seyahat tarihine göre de değişiklik arz etmektedir. İlgili Konsoloslukların yoğunluğu ve tatil günlerine göre vize sürelerinde uzama durumlarının oluşması olağandır.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulurum?

Ucuza uçak bileti, seyahat edeceğiniz şehir, otobüs yolculuğuyla dayanılmaz bir hal alacağını düşünüyorsanız elbetteki doğal olarak tarifeli bir uçak ile yolculuk etmek isteyeceksinizdir. Bu durumda uçak biletlerinin kara yolu taşımacılığına kıyasla daha tuzlu olacağının da farkında olarak, daha ucuza uçak bileti alma arayışı içerisinde olacaksınız tabii olarak. Bu durumda sizlere tavsiyemiz seyahate çıkmadan önce güzel bir plan oluşturmak ve bunun yanı sıra gideceğiniz şehire sefer düzenleyen uçak firmalarının varsa kampanyalarını araştırmak yahut kupon kodu arayışı içerisine girmek. fakat bunlar da ilk etapta bulmakta zorluk çekebilirsiniz çünkü bunları günde binlerce insanın arattığını biliyoruz. Bunun için hafta içi veya daha erken bilet almak normale göre daha uygun bir fiyat çıkıyor, ek oalrak çeşitli kampanyalardan haberdar olmak için de sosyal medya üzerinden belli başlı güvenilir hesapları takip edebilirsiniz.

Seyahat Giderlerimizi Nasıl Karşılarız?

Seyahat giderine sponsor bulun, seyahatlara çıkmadan önce çevrenizden başlamak koşuluyla küçük bir arayışa girebilirsiniz, bu süreçte seyahat amacınızı belirterek bir çözüm arayışı içerisine girebilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli sosyal medya platformlarında blog açarak burada belli başlı bir kitleye hitap eden özgün içeriklerin yer aldığı bir hesap yönetebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız amacına uygun gezilerinizi de blogunuzda yer verebilir reklamlardan gelir elde edebilirsiniz. Bu şekilde de seyahat giderlerinizin bir kısmı yahut tamamına doğam yoldan sponsor bulmuş olursunuz.

Hangi Ekipmanlara İhtiyacınız Var?

Seyahat öncesi önemli ekipmanlar, seyahate çıkmadan önce yanınıza almanız gereken en önemli ekipman bir iletişim aracıdır, iletişim aracıyla olası herhangi bir problemin oluşması halinde acil yardım isteyebileceğiniz santrallere anında bağlanmanız içindir. Daha sonra bu iletişim aracınıza şarj edebilecek bir cihaz almanız ve gerekirse batarya ile desteklemek. Daha sonra yanınıza alacağınız kimlik bilgilerinizi teyit eden resmi kurum/kurumlarca onaylanmış kimlik kartı almak, son olarak da mutlaka belli bir tutarda gideceğiniz yerde kabul gören para almak, bizim tavsiyemiz paranızın tamamından ziyade bir bölümünün yanınızda olması kalanının ise internet bankacılığında saklanması. 


Eğer seyahat hakkında sorularınız varsa buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz..

Yorum Yap