İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Dünya
 3. Gizemli Bir Şehir Machu Picchu
Trendlerdeki Yazı

Gizemli Bir Şehir Machu Picchu

Machu Picchu

Dünyanın yedi harikasından biri olan adeta bulutların üzerinde dans ettiği, And Dağları’nın zirvesine inşa edilmiş yüzyıllarca bulunamayan kayıp ve gizemli bir şehir Machu Picchu.

Machu Picchu Tarihçesi

Eski zirve anlamına gelen Machu Picchu bulunmasının üzerinden yüzyıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen hala sayısız konuda gizemini korumaktadır. Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. O tarihlerde tekerleği ve yazıyı bulamayan İnkalıların, böylesine mühendislik abidesi bir şehri nasıl inşa ettiği günümüzde hala gizemini korumaktadır.

Machu Picchu
Machu Picchu

Ortalama deniz seviyesinin 2.430 metre yüksekliğinde bulunan 326 m2’lik alandan oluşan Machu Picchu Latin Amerika’daki en çok turistin ziyaret ettiği, Peru’nun en ilgi çekici yeridir. Yapıların en dikkat çekici özelliği harç kullanılmadan yapılmış olmasıdır. Bununla birlikte Machu Picchu’da taşlar birbirine tam oturacak şekilde inanılmaz muhteşem bir mimariyle dizilmiştir. Herhangi bir kerpiç ya da beton sıva kullanılmadan inşa edilen binalarındaki taşlar birbirlerinin üzerine aralarına bir kart dahi sokulamayacak kadar mükemmel oturuyor. İki fay hattı üzerinde bulunan şehirde sık sık depremler yaşanır ancak taşlar sadece titrer şehirde herhangi bir bozulma veya yıkılma meydana gelmez.

Machu Picchu
Machu Picchu

Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine kenetlenmiş olan taş yapılardan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugünlerde hâlâ sağlamlığını korur vaziyette. Şehrin yapımında kullanılan özel taşların vadiden raylı halat sistemiyle en tepeye taşındığı düşünülüyor. Ek olarak hemen yanında Huayna Picchu isminde 2720 metre yüksekliğinde bir dağ bulunur. Bu dağa giden patika yol Machu Picchu’dan bakıldığında görünmeyen gizli bir geçit şeklindedir ve tırmanış yaklaşık 2 saat sürer. Huayna Picchu’nun tepesinden tüm Machu Picchu şehrini ve çevreyi panoramik bir şekilde gözlemlemek mümkündür.

 

Machu Picchu İşgali

Şehir inşa edildikten yaklaşık yüzyıl sonra 1532 yılında İnka toprakları İspanyollar tarafından işgal edilmiştir. Sık dağlar arasında kalmış bu yer, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede hasara uğramaktan kurtulmuştur. Ancak İspanyolların çiçek hastalığını da buraya taşıdığı düşünülmektedir. Henüz bu hastalıkla tanışmayan İnkalılar hastalıktan kaçmak için şehri terk etmek zorunda kalmıştır.

Machu Picchu
Machu Picchu

1911 yılında Yale Üniversitesi‘nde akademisyen olan Amerikalı tarihçi ve kaşif Hiram Bingham yerli bir çiftçinin yardımıyla şehri bulmuştur. Şehrin aslında daha önceden keşfedildiği ancak Bingham’ın orada var olduğu düşünülen altınları Amerika’ya götürmek için zaman kazanmaya çalıştığı iddia edilmektedir. Bir diğer söylentiye göre köylülerin 1901 yılında şehri keşfetmiş olduğu Bingham’ın keşfinin tesadüf olmamasıdır.

 

Son Olarak

Bugün bile hakkında bir çok teori ortaya atılmaktadır. Bunlardan en önemlisi jeolog Rualdo Menegat, gerçekleştirdiği detaylı jeoarkeolojik analizlere dayanarak İnkaların Machu Picchu’yu özellikle tektonik fay hatlarının kesiştiği noktalara kurduğu iddiasıdır. Menegat’a göre Machu Pichhu’nun konumu tesadüf değil. Daha önce, 2010’da antik şehri gezip görmek için yakınlarda konaklayan binlerce turistin toprak kayması nedeniyle bölgede mahsur kaldığı belirtilmişti. Önceleri günde 2000 kişinin gezdiği şehrin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki antik yerleşiminin korunması için günlük ziyaretçi sayısı önce 800’le, 2019’dan itibaren de 400’le sınırlandırıldı.

Machu Picchu
Machu Picchu

Bu yazımda sizlere Gizemli Bir Şehir Machu Picchu hakkında bilgiler vermeye çalıştım, umarım beğenmişsinizdir 🙂

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 6 ay önce

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık

 2. 6 ay önce

  Çok başarılı ve güzel olmuş👌🏻

 3. Çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Aydınlattınız:)

 4. Çok güzel teşekkürler.👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir