İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. DÜNYANIN EN KALABALIK 15 ORDUSU

DÜNYANIN EN KALABALIK 15 ORDUSU

featured

DÜNYANIN EN KALABALIK 15 ORDUSU

Askeri personel sayısı , günümüz dünyasının milyar dolarlık yatırımların yapıldığı en önemli unsurlardan bir tanesi. Asker personel sayısı ve askeri güç her geçen gün daha da değer kazanmaya devam ediyor. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de küresel çapta yaşanan iç ve dış mücadeleler. 

Bizler bugün askeri personel sayısının en fazla olduğu ilk 15 ülkeye bakacağız. Hazırsanız geri sayımımız başlıyor. 

Listenin 15. Sırasından Geri Sayıma Başlıyoruz 

Bir Güney Amerika ülkesi olan Brezilya bulunuyor. Brezilya’nın askeri personel sayısı 334 bin 500 kişiliktir.

Brezilya Ordusu
Brezilya Ordusu

Listenin 14. Sırasında Türkiye Bulunuyor 

Türkiye’nin savunma bakımından dünyada sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’nin askeri personel sayısı 355 bin kişiliktir.

Türk Ordusu
Türk Ordusu

Listenin 13. Sırasında Asya Ülkesi Tayland Yer Alıyor 

Biraz şaşırmış olabilirsiniz ama Tayland da ilk 15’e girmeyi başardı. Tayland askeri personel sayısı 360 bin kişiliktir.

Listenin 12. Sırasında İse Endonezya Bulunuyor 

Listenin 12. sırasında ise yaklaşık 17.000 adadan oluşan Endonezya bulunuyor. Endonezya da ise askeri personel sayısı 400 bin civarındadır. 

Listenin 11. Sırasında Darbeler Ülkesi Yer Alıyor 

Son zamanlarda yaşanan bir darbe girişimi ile sıkça gündeme gelen bir ülke: Myanmar. Myanmar askeri personel sayısı 406 bin kişiliktir. 

Listenin 10. Sırasında Mısır Bulunuyor  

Mısır Ordusu
Mısır Ordusu

Giza Piramitlerinin de bulunduğu Mısır listenin 10. sırasından listeye giriş yaptı. Mısırda bu sıralamaya girmeye hak kazanmasının büyük sebebi 440 bin kışlık askeri personel sayısıdır. 

9: Vietnam Ordusu 

Listenin 9. sırasında ise bir ara kanlı savaşlara ev sahipliği yapmış hatta ABD’nin bile savaşta 60.000 askerini kaybettiği ülke Vietnam yer alıyor. Vietnam askeri personel sayısı 842 bin kişiliktir. 

8: İran 

Listenin 8. sırasında 4 şehrimizden bize komşu olan İran yer alıyor. İran askeri personel sayısı 523 bin kişiliktir. Afganistan gibi çok göç veren bir ülkeye komşu olmakta bunu gerektiriyor diyebiliriz. 

7: Güney Kore 

Listenin 7.sırasında ise Güney Kore bulunuyor. Güney Kore’nin askeri personel sayısı 625 bin kişiliktir. Kuzey Kore gibi hem dost hem de düşman denilebilecek bir ülkeyle komşu olduğunu göz önünde bulundurursak fazla değil az bile kalabilir bu personel sayısı. 

6: Pakistan 

Listenin 6. sırasında Hindistan ile kargaşalar yaşayan Pakistan bulunuyor. Pakistan’ın askeri personel sayısı 654 bin kişiliktir. 

5: Rusya 

Ve artık binleri bir yana bırakıyoruz çünkü artık ilk beşe giriyoruz. Bundan sonra milyonlar devreye giriyor. Listenin 5.sırasında dünya da yüzölçümü bakımında en büyük ülke olan ve ABD’nin en büyük rakibi Rusya bulunuyor. Askeri personel sayısı 1 milyon 13 bin kişiliktir.

Rus Ordusu
Rus Ordusu

4: Kuzey Kore 

Listenin 4. Sırasında geçmişinde fazla kanlı savaşları bulunan dünyadan bağımsız gibi yaşayan bir ülke var; az çok tahmin edebiliyorsunuz, evet kesinlikle Kuzey Kore. Kuzey Kore sahip olduğu 1 milyon 280 bin kişilik ordusu ile ilk beşe girmeyi başarmış vaziyettedir.

Kuzey Koreli Generaller
Kuzey Koreli Generaller

3: ABD 

Ve artık sıralamada ilk üçe girdik. Listenin 3. sırasında dünyada askeri gücü en iyi olan ülke ve süper güç olan ABD bulunuyor. ABD sahip olduğu 1 milyon 281 bin kişilik ordusu ile ilk üçe girmeyi başardı.

ABD Askeri Personeli
ABD Askeri Personeli

2: Hindistan 

Listenin 2. Sırasında nüfusu ile dünyada yine ilk ikiye girmiş ve Pakistan ile sürekli bir gerginlik halinde olan Hindistan bulunuyor. Hindistan’ın askeri personel sayısı 1 milyon 300 bin kişiliktir. Bu sayı milyarlık nüfusuna bakıldığında az olsa da diğer ülkelere askeri personel sayısına bakıldığında gayet iyi.

Hindistan Ordusu
Hindistan Ordusu

1: Çin 

Ve işte nihayetinde listenin 1. Sırasına ulaştık. 1. Sırada Asya devi ve dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti bulunuyor. Çin 2 milyon 183 bin kişilik ordusu ile Dünyada en fazla askeri personel sayısına sahiptir. Bu sayı Hindistan askeri personel sayısının hemen hemen iki katıdır.

Antik terracotta ordusu (toprak askerler)
Antik terracotta ordusu (toprak askerler)

Son Olarak 

Bu yazımızda dünyada askeri personeli sayısı bakımından en fazla olan ilk 15 ülkeyi sizler için derledik umarım siz değerli okurlarımıza yararlı olmuştur. 

 

Yorum Yap

Yorum Yap