İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Azerbaycan’da Hiç Duymadığınız 5 Yer
Trendlerdeki Yazı

Azerbaycan’da Hiç Duymadığınız 5 Yer

bu yazımızda sizlere Azerbaycan'da belki de daha önce hiç duymadığınız 5 yeri yazar ekibimizden Sona hanım araştırdı ve derledi. Şimdi hiç duymadığınız dedik ama işin bir ilginç yanı buraların pek fotoğrafı da yok zira çok ziyaret edilmiyor bilinmediği için.

Garanohur Gölü

Merhaba sevgili Ülke Kültür ailesi, bu yazımızda sizlere Azerbaycan’da belki de daha önce hiç duymadığınız 5 yeri yazar ekibimizden Sona hanım araştırdı ve derledi. Şimdi hiç duymadığınız dedik ama işin bir ilginç yanı buraların pek fotoğrafı da yok zira çok ziyaret edilmiyor bilinmediği için :)

Astara Rayonu Sım Köyü

Astara Rayonu Sım Köyü
Astara Rayonu

Sım talışcada yüksek anlamındadır. Rayonun merkezinden 45 km uzakta, dağlık arazide yerleşen Sım köyü deniz seviyesinden 800 metre yüksekte yerleşmektedir. Esrarengiz Sım şelalesi, merkezinde yerleşen 74 adet çeşmesi, zengin ormanı ile tanınmaktadır. Köyde 200 civarında aile yaşamaktadır. Kendine has güzelliği ile dikkatleri kendine çeken köye her yıl Avrupa‘dan turistler gelmektedir.

Xarıbülbül Yüksekliği

 

Xarıbülbül Yüksekliği
Xarıbülbül Yüksekliği

Yükseklik Kuba rayonu Kınalık köyünde 2783 metre yükseklikte bulunmaktadır.
Bu yükseklik 2020 yılında Ermenistan ve Azerbaycan arasında geçen II Karabağ savaşında şehit olan 2783 askerin hatırasına olan yüksekliktir.

Çırakkale

Çırakkale
Çırakkale

Çırakkale Şabran şehrinin 25. kilometresinde Çırak köyü arazisinde yerleşen Çırakkaya adlı sıldırım kayanın zirvesinde 1232 metre yükseklikte yerleşiyor. IV-VI yüzyıllarında inşa edilmiştir. Alban ve Sasani mimarlığı tarzında inşa edilen bu kale savunma işlevi görmüştür. 2001 yılında UNESCO rezerv listesine dahil edilmiştir. Çırakkale’nin bulunduğu muhteşem Gilgilçay seddi bazı kaynaklara göre ünlü Çin Seddi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci savunma surudur.

Garanohur Gölü

Garanohur Gölü
Garanohur Gölü

Garanohur, İsmailli bölgesinde deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklikte bulunan bir dağ gölüdür.  Çok sevimli bir güzelliğe sahiptir ve etrafı ormanlarla çevrilidir.  Sonbaharda göl ve çevresindeki orman bambaşka, renkli tonlarla kaplıdır.
Garanour Gölü’nde, kıyıdan uzaklaştıkça, gölün ortasında maksimuma ulaşan şeffaflıkta bir artış bulunur.

Embil Gölü

Embil Gölü
Embil Gölü

 

Embil gölü Şabran nehrinin üst kesimlerinde bulunur.  Gölün adı Arapça kökenlidir “em” (topluluk), Tat sözcüğü bil (bataklık) ve “topluluk gölü” anlamına gelen Azerice göl sözcüğünden oluşmaktadır.
Şabran ilçesinin 25 km kuzeybatısındaki Zeyva köyü ormanında 935 metre yükseklikte yer almaktadır.  Deniz seviyesinden 927 m yüksekte ve 150 m çapındadır.
Meta
Azerbaycan’da belki de daha önce hiç duymadığınız 5 yeri yazar ekibimizden Sona hanım araştırdı ve derledi. İşte karşınızda Azerbaycan’da Hiç Duymadığınız 5 Yer.
Yorum Yap

Yorum Yap