İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kültür
 3. Ayakta Kalmış Tek Ortaçağ Ülkesi: İskoçya
Trendlerdeki Yazı

Ayakta Kalmış Tek Ortaçağ Ülkesi: İskoçya

iskoçya da bir sokak

Ayakta Kalmış Tek Ortaçağ Ülkesi: İskoçya

Giriş

Her daim kasvetli olan havası, yüzyıllardır ayakta duran eşsiz kaleleri, insanı büyüleyen yemyeşil doğasıyla İskoçya. Kimisi İskoçya’yı destansı direnişin anlatıldığı Cesur Yürek filmiyle bilir, kimisi ise hepimizin okuyunca iç geçirdiği o muhteşem klanlarda geçen içimizi ısıtan aşk romanlarıyla…Bugün sizi hayallerimdeki ülkeye doğru  küçük ama baş döndürücü bir gezintiye sürükleyeceğim.

İskoçya
İskoçya

Tarihçesi

İskoçya Krallığı 843 yılından 1707 yılına kadar kimi zaman tek başına kimi zaman ise İngiltere’nin boyunduruğu altında ayakta kalmıştır. Şüphesiz İskoçların en çok savaştığı millet alt komşuları İngilizler olmuştur. 1296 yılına kadar bağımsız olan İskoçya III.Aleksandr’ın ölümüyle taht kavgalarına ev sahipliği yaptı, adanın tamamında hakimiyet kurmak isteyen I.Edward bu fırsatı değerlendirip 1296 yılında İskoçya’yı hakimiyeti altına aldı.

Edinburgh Kalesi
Edinburgh Kalesi

Bu tarihten sonra zaman zaman  bağımsızlık mücadelesi verseler de İskoçlar genel olarak İngilizlerin bünyesinde varlığını sürdürdü. 1707 yılında imzalanan birleşme yasasıyla da İskoçya bağımsızlığını tamamen yitirip Büyük Britanya’nın ayrılmaz bir parçası oldu. Son olarak 18 Eylül 2014 tarihinde İskoçlara Birleşik Krallık ’tan ayrılmak isteyip istemedikleri soruldu, %55 hayır oyuyla İskoçlar, bu kez gönüllü olarak Birleşik Krallık bünyesinde kalmayı tercih etti.

Toplum ve Kültür

İskoçlar, yüksek sesle konuşan ve eğlenmeyi seven bir toplum. Bunun en büyük kanıtı ise ülkede 15.000’in üzerinde belgelenmiş yerel dans türü ve yılın belirli dönemlerinde düzenlenen festivaller . İskoçların en meşhur çalgıları bugün Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olan tuluma benzeyen gaydadır.

İskoç çalgı aleti gayda
İskoç çalgı aleti gayda

Yemek

Etli yemek ve içki (özellikle viski) İskoç kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. İskoç erkekleri eteğe benzeyen “kilt” adını verdikleri kültürleriyle özdeşleşmiş bir kıyafet giymektedir. Ekose kumaştan yapılan kiltler farklı renklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Başlarda sadece avlanırken kıyafetleri kirlenmesin diye giydikleri bu giysi, zamanla özel günlerde de giyilerek bugün dahi kaybolmayarak kültürlerinde sağlam bir yer edinmiştir. Ek olarak büyük viski ihracatçısı olan İskoçya sayesinde dünya viskiyle tanışmıştır.

iskoç viskisi

Spor

Futbolun beşiğinin İngiltere olduğunu biliyoruz  fakat golf de aynı şekilde İngiltere ve çevresinde yayılmaya başlamıştır diyebiliriz. Üstelik İlk futbol müsabakası da 30 Kasım 1872’de Glasgow’da İngiltere ve İskoçya arasında gerçekleştirilmiş ve müsabaka 0-0 sona ermiştir.

Dil

Ülkede İngilizce, İskoçça (kelt dili) ve İskoç Cermencesi olmak üzere üç farklı resmî dil vardır. İngilizce her ne kadar popülaritesi ve coğrafyası hasebiyle etkinliğini korumuş olsa da yerlilerin dili olarak kabul gören “Gaelic” de ülkenin daha çok Batı kısmında kullanıyor. Tabi yüzde 1,3 kadar çok küçük bir oranla.

Mimari

Bünyesinde 200’den fazla tarihten kalma şato bulunduran ülke modernleşirken bozulmayan mimarisiyle sizi adeta Ortaçağ’a doğru büyüleyici bir gezintiye çıkarıyor. Etrafında irili ufaklı 790 ada bulunan İskoçya yemyeşil bir ada ülkesidir. 13. yüzyılda inşa edilen tarihin en önemli tanıklarından olan Edirnburgh Kalesi, ülkenin en çok turist alan yapıtlarındandır.

Edinburgh kale içi
Edinburgh kale içi

Ek Olarak

İskoçya aynı zamanda ilklerin ülkesidir, ilk itfaiyenin burada kurulduğunu, ilk renkli resmin burada çekildiğini hatta ilk başarılı klon olan Dolly’nin burada yapıldığını biliyor muydunuz? Bunların yanı sıra İskoçyalı olan mucitler de vardır. Hayatımızda büyük bir yer kaplayan telefonun buluşunu yapan Alexander Graham Bell ve penisilini bulan Alexander Fleming bunlardan yalnızca birkaçıdır. Böylesine harika ve büyüleyici ülke sadece buluşlara ev sahipliği yapmadı tabii ki. Dünyanın dört bir yanından  milyonlarca kişinin izlediği Harry Potter serisi de burada Edirnbrugh’ta bir kafede yazılmıştır. İzlememiş olsanız bile bir çoğumuzun adını duyduğu Cesur Yürek filmi İskoçya’nın bağımsızlık mücadelesini anlatan, İskoçlarla ikonikleşmiş bir filmdir.

Son Olarak

Başkenti Edirnbrugh olan ülke dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde hatırı sayılır bir yere sahiptir. Eğer yolunuz düşerse bu masalsı ülkeye, tarihi Edirnbrugh Kalesi, halk efsanesi olan  canavarıyla ünlü Loch Ness Gölü, bir zamanlar kraliyete ev sahipliği yapmış olan Holyrood Sarayı, her yıl ilkbahar ve yaz mevsiminde oynanan Highland Games (İskoç Oyunları) ve son yılların olmazsa olmazı Harry Potter izleyenlerin mutlaka hatırlayacağı The Jacobite Steam Train (Jacobite Buharlı Treni) görmeden gelmeyin derim.

Jacobite Buharlı Treni
Jacobite Buharlı Treni

Dipnot

Ben yazarken çok keyif aldım umarım siz de okurken en az benim kadar keyif alırsınız. Bugün benim hayalimdeki ülkede buluştuk, kim bilir belki yarın da sizin hayallerinizde buluşuruz😊

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

Popüler Yorumlar
 1. Gülşen Alan
  4 ay önce

  Merhaba,güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz.İnstagram adresimiz; @ulkekultur

Yapılan Yorumlar
 1. 5 ay önce

  Ellerinize sağlık.Kendimi tatihte gezintiye çıkmış gibi hissettim.

 2. 5 ay önce

  Ellerine sağlık çok güzel olmuş

 3. 4 ay önce

  O kadar güzel net ve akılda kalıcı olmuş ki ellerinize sağlık. İnstagram sayfanız varsa takip etmek isterim

  • Gülşen Alan
   4 ay önce

   Merhaba,güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz.İnstagram adresimiz; @ulkekultur

 4. Çok güzel olmuş. Elline ve yüreğine sağlık. Allah kalemine kuvvet versin. 🤗🥰

 5. Çok güzel olmuş. Elline ve yüreğine sağlık. Allah kalemine kuvvet versin inşallah 🤗🥰

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir